Other Releases

| Protocol Home Page | PDF Version | Publications |

Uganda -- Uzbekistan


Quick links to countries:

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

If a scroll bar appears below the following table, swipe the table to move left/right of the dashed line.

UGANDA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF UGANDA
Chancery: 5911 16TH STREET , NW 20011

(EMBASSY 202-726-0416) (FAX 202-726-1727)

HER EXCELLENCY EDITH GRACE SSEMPALA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOSEPH KIIZA KAHIIGWA; MRS. OLIVE KAHIIGWA
MINISTER-COUNSELOR

MR. EMMANUEL OLOBO BWOMONO; MRS. OLOBO CHRISTINE CANRACH
FIRST SECRETARY

MR. TAYEBWA PHILIP KATUREEBE; MRS. SHEEVON KATUREEBE
FIRST SECRETARY

MRS. NIMISHA JAYANT MADHVANI-CHANDARIA; MR. KAPOOR CHANDARIA
FIRST SECRETARY (PUBLIC RELATIONS & COMMERCIAL)

MR. RICHARD TUMUSIIME KABONERO; MRS. GRACE TUMUSIIME KABONERO
SECOND SECRETARY

MS. JACINTA KIIZA
THIRD SECRETARY (ASSISTANT TO AMBASSADOR)

COLONEL CHARLES OLINGA ANGINA; MRS. MARGARET ANGINA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

UKRAINE

EMBASSY OF UKRAINE
Chancery: 3350 M STREET, NW 20007
(EMBASSY 202-349-2920) (FAX 202-333-0817)

MR. YEVGEN BURKAT; MRS. TETIANA BURKAT
MINISTER-COUNSELOR (TRADE REPRESENTATIVE)

MR. SERGIY KYSLYTSYA
MINISTER-COUNSELOR

MR. VIKTOR NIKITIUK; MRS. SVITLANA NIKITIUK
MINISTER-COUNSELOR

MR. ANDRIIALEKSIEIENKO; MRS. SVITLANA ALEKSIEIENKO
COUNSELOR

MR. VOLODYMYR CHUMAK; MRS. HUZELTAIPOVA
COUNSELOR

MR. VIACHESLAV LUZIN; MRS. TETIANA LUZINA
COUNSELOR (CONSULAR)

MRS. OKSANA PETRIAIEVA; MR. SERGII PETRIAIEV
COUNSELOR (CONGRESSIONAL)

MR. OLEXANDER SCHERBA; MRS. YAROSLAVA SCHERBA
COUNSELOR

MR. VICTOR SHULEPOV; MRS. LYUDMILA SHULEPOVA
COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. VOLODYMYR YUKHYMETS; MRS. OLENA YUKHYMETS
COUNSELOR

MR. VOLODYMYR DRASHKO; MRS. NATALIIA DRASHKO
FIRST SECRETARY

MS. OLENA KITSIUK
FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. VOLODYMYR KUCHYN; MRS. IRYNA KUCHYNA
FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. OLEXANDER OSADCHYI; MRS. VIKTORIIA OSADCHA
FIRST SECRETARY

MR. YURIY PANASIUK; MRS. OLENA PANASIUK
FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. YAKIV PYRIH; MRS. VIKTORIIA PYRIH
FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. GENNADIY SALYKIN; MRS. IRINASALYKINA
FIRST SECRETARY

MR. VOLODYMYR SAMOFALOV; MRS. LARYSA SAMOFALOVA
FIRST SECRETARY

MR. ANDRII STEBELIEV; MRS. MARIIA STEBELIEVA
FIRST SECRETARY

MS. IRYNA BEZVERKHA
SECOND SECRETARY

MS. NATALIIA HOLUB
SECOND SECRETARY (CULTURAL)

MR. OLEKSANDR PAVLICHENKO

MRS. MARYNA PAVLICHENKO
SECOND SECRETARY

MR. OLEKSIY SVIATUN; MRS. OLENA SVIATUN
SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MR. OLEKSANDR OVCHARENKO; MRS. TETIANA OVCHARENKO
THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. OLEKSANDR SEMENIUK
THIRD SECRETARY

MR. GEORGIY TOLKACHOV; MRS. IRYNA NIKANDROVA
THIRD SECRETARY

MR. ANDRIYTSYMBALIUK; MRS. TETIANA TSYMBALIUK
THIRD SECRETARY

MR. OLEKSANDR ZAKHARASH; MRS. NATALIYA ZAKHARASH
THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. ROMAN ANDARAK; MRS. KHRYSTYNA ANDARAK
ATTACHE & VICE CONSUL

MS. GALYNA POBEDONOSTSEVA
ATTACHE & VICE CONSUL

COLONEL YURII SYVOKON; MRS. OLENA SYVOKON
DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ANDRIY LUKIANETS; MRS. LILIIA LUKIANETS
MILITARY ATTACHE

COMMANDER VIKTOR BEZDUDNYI; MRS. INHABEZDUDNA
NAVAL ATTACHE

COMMANDER SERHIY HYSHTYMULT; MRS. SVITLANA HYSHTYMULT
NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL YURII KRAVETS; MRS. IRYNA KRAVETS
AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

UNITED ARAB EMIRATES

EMBASSY OF THE UNITED ARAB EMIRATES
Chancery: 3522 INTERNATIONAL COURT , NW 20008
(EMBASSY 202-243-2400) (FAX 202-243-2432)

HIS EXCELLENCY ALASRI SAEED ALDHAHRI; MRS. MARYAM A. ALDHAHRI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JASSIM MOHD ALHOUSANI; MRS. MARYAM JABER ALHOUSANI
MINISTER

MR. ABDULLA ALI ALSABOOSI; MRS. HISSAJ.ALROMAITHI
SECOND SECRETARY

MR. BADER ABDULLA S. BIN SAEED; MRS. HUDA SAEED
SECOND SECRETARY

MAJOR GHAZI AL BAKRI; MRS. HASNAAL BAKRI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SULAIMAN MOHAMED S. AL JUNAIBI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER ABDULLA ALALI; MRS. MARYAM ALALI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

FIRST LIEUTENANT HAMAD MUBARAK ABDULLA ALARYANI; MRS. SHAIKHA BAKHIT
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CORPORAL NASSIR ABDULLATIF M.F. ALBALOOSHI; MRS. HUDA ALI ALI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER SAEED DARWEISH ALI A. ALDHAHRI; MRS. NABEILAH ALI ALDHAHRI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

SERGEANT KHALED SALEM SAIE ALFALASI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

DR. ABDULLA JUMA ALHAJ; MRS. MUNASALIM
ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMED HAMAD ALHAMELI; MRS. FATIMA KHADIM ALHAMELI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MANSOUR HUSSAIN A ALHAMMADI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. REEM EBRAHIM REDHA ALI ALHASHIMY
ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. MAKTOUM ABDULLA ALKAABI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. NAZEM FAWWAZALKUDSI; MRS. RALA MOHAMED KINAN
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMED HAMAD ALKUWAITI; MRS. AMNA AHMED
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR IBRAHIM SALMIN SALEM ALNAIMI; MRS. MARYAM SAEED ALNAIMI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

SHEIKH KHALED MOHD BIN ZAYED ALNEHAYAN
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

FIRST LIEUTENANT RASHED HAMAD RASHED Z. ALNUAIMI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. KHALIFA DARWISH ALRUMAITHI; MRS. MARIAM T. ALRUMAITHI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

FIRST LIEUTENANT AHMED KHALFAN MOHAMED ALSHAMSI; MS. FATIMA MOHAMMED ALQUBAISI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. KHALED ABDULLA ALSHEHHI; MRS. ASMA AHMED ALSHEHHI
ATTACHE (MEDICAL)

SERGEANT ALI AHMED QADOUR; MRS. FATMAH SAEED QADDOUR
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

BRIGADIER GENERAL YOUSEF ABDULLA AHMED ALHARMOODI; MRS. MUNA MOHAMED ALHARMOODI
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CAPTAIN WALEED AHMED HASSAN ALSUWAIDI; MRS. AFRA SHAHEEN ALSUWAIDI
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CULTURAL OFFICE
1010 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 700 20007
(OFFICE 202-672-1050) (FAX 202-672-1082)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3522 INTERNATIONAL COURT, NW , ROOM 300 20008
(OFFICE 202-243-4300) (FAX 202-243-4305)

MEDICAL OFFICE
3522 INTERNATIONAL COURT, NW , ROOM 200 20008
(OFFICE 202-243-4200) (FAX 202-243-2475)

UNITED KINGDOM

BRITISH EMBASSY
Chancery: 3100 MASSACHUSETTS AVENUE , NW 20008
(EMBASSY 202-588-6500) (FAX 202-588-7870)

HIS EXCELLENCY SIR DAVID G. MANNING; LADY CATHERINE M. MANNING
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ALAN CHARLTON; MRS. JUDITH ANGELA CHARLTON
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION )

MR. STEPHEN ALAN FRENCH; MRS. SUSAN AILSA FRENCH
MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MR. JONATHAN WILSON HOYLE; MRS. AMANDA MARY HOYLE
MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MS. SHUNAT. LINDSAY; MR. DAVID R. WAGGOTT
MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MR. THOMAS WHINFIELD SCHOLAR
MINISTER (ECONOMIC)

MR. ROBIN JAMES ANDREW; MRS. CHARLOTTE ANDREW
COUNSELOR

MR. ADRIAN DUNCAN BAGULEY; MRS. RACHEL CLARE BAGULEY
COUNSELOR (DEFENSE SCIENCE & EQUIPMENT)

MR. FRANCIS BAKER; MRS. MARIA PILAR FERNANDEZ FRACA
COUNSELOR (POLITICAL & MILITARY)

MR. JULIAN NICHOLAS BRAITHWAITE; MRS. BILJANA BRAITHWAITE
COUNSELOR (GLOBAL ISSUES)

MR. DAVID DEARDEN; MRS. GLORIA JEAN DEARDEN
COUNSELOR (DEFENSE)

MR. JAMES WILLIAM FITZPATRICK; MRS. MARGARET MARY FITZPATRICK
COUNSELOR (NARCOTICS)

MR. ALEXANDER GIBBS; MRS. SONJA GIBBS*
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. MATTHEW STEVEN GOULD
COUNSELOR

MS. ALEXANDRA HALL HALL; MR. DANIEL TWINING*
COUNSELOR

MRS.SUSAN JANE LE JEUNE; MR. STEPHANE HERVE LE JEUNE
COUNSELOR (MANAGEMENT)

MR. TIMOTHY GREGORY LOSTY; MRS. LISA MARY THERESA LOSTY
COUNSELOR

MR. ANDREW JOHN MACKAY; MRS. MARGARET ANNE MACKAY
COUNSELOR (CULTURAL)

MR. DOMINIC DAVID MARTIN; MRS. EMILY ROSE MARTIN ARDAGH WALTER
COUNSELOR

MS. RUTH MARTIN
COUNSELOR

MR. ROBIN STANLEY PITMAN; MRS. IRIS THELMA PITMAN
COUNSELOR (DEFENSE)

MR. ANDREW JOHN RADCLIFFE; MRS. GLENDA RADCLIFFE
COUNSELOR (DEFENSE EQUIPMENT)

MRS. CAROLINE MARY VERNEY SERGEANT; MR. SIMON JOHN WHITEHOUSE
COUNSELOR (DEVELOPMENT)

MR. MICHAEL DAVID SHIPSTER; MRS. JACQUELYNNE SHIPSTER
COUNSELOR

MR. JOHN V. SILCOCK; MRS. ELIZABETH A. SILCOCK
COUNSELOR

DR. PETER DAVID SMYTH; MRS. YVONNE JULIA SMYTH
COUNSELOR

MS. CLARE KATHERINE TUNBRIDGE
COUNSELOR (DEFENCE MANAGEMENT)

MR. WILLIAM JAMES WINDLE; MRS. JUNE CONSTANCE WINDLE
COUNSELOR (CHANCERY)

MS. JOANNE ADAMSON
FIRST SECRETARY

MR. RODNEY KELVIN MORNINGTON BAKER; MRS. CHRISTINE MARY BAKER
FIRST SECRETARY

MR. THEODORE BARRY; MRS. JANE BARRY
FIRST SECRETARY

MS. JENNIFER LILIAN BATES
FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

DR. PHILIP MARCUS BUDDEN; DR. DEBORAH TRIPP BUDDEN*
FIRST SECRETARY (TRADE)

MR. COLIN J. CROOKS; MRS. YOUNG KEE CROOKS
FIRST SECRETARY

MR. NIGEL JOHN DAKIN; MRS. AMANDA LOUISE DAKIN
FIRST SECRETARY

MR. ANDREW J. DAWSON; MRS. SARAH F. DAWSON
FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. BRIAN GILBERT FORSYTH; MRS. MARIE FORSYTH
FIRST SECRETARY (MANAGEMENT)

MR. MICHAEL RICHARD GOULD; MRS. LESLEY GOULD
FIRST SECRETARY

MR. ST JOHN B. E. GOULD; MRS. SIAN E. E. GOULD
FIRST SECRETARY

MRS. LIZZY GUMMER; MR. MATTHEW PETER WINFIELD
FIRST SECRETARY

MRS. PATRICIA HAYES; MR. ANDREW HAYES
FIRST SECRETARY (TRANSPORT)

MR. JAMES EDWARD THOMAS HUGHES; MRS. JUANITA HUGHES
FIRST SECRETARY (AGRICULTURE & TRADE POLICY)

MR. PAULA. JOHNSTON; MRS. FELICITY J. JOHNSTON
FIRST SECRETARY (PRESS & PUBLIC)

MR. ROBERT EDWARD JONES; MRS. LINDA JOAN EDITH JONES
FIRST SECRETARY

MR. MICHAEL CHARLES KELLET
FIRST SECRETARY (SCOTTISH AFFAIRS)

MR. PETER LEWIS; MRS. MARION LEWIS
FIRST SECRETARY

MR. NIALL ANDREW MACGINNIS; MRS. LUCINDA MACGINNIS
FIRST SECRETARY

MR. JOHN MILES; MRS. LYNDA PATRICIA F. MILES
FIRST SECRETARY

MR. PAUL JONATHAN NEWBEGIN
FIRST SECRETARY (DEFENSE TRADE)

MR. CARL EDWIN FRANCIS NEWNS; MRS. CHRISTINA NEWNS
FIRST SECRETARY

MR. COLIN REYNOLDS
FIRST SECRETARY (MANAGEMENT)

MRS. CARON AMANDA ROHSLER; MR. ALEXANDER DAVID MINGAY
FIRST SECRETARY (PUBLIC AFFAIRS)

MR. MATTHEW JOHN RYCROFT; MRS. ALISON EMMA VICTORIA RYCROFT
FIRST SECRETARY

MR. ALASDAIR GRAEME SHARE; MRS. LISA MARIE SHARE
FIRST SECRETARY

MR. JONATHAN WILLIAM SINCLAIR; MRS. HELEN CLAIRE SINCLAIR
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. MARTIN WILLIAM SKINNER
FIRST SECRETARY (DEFENSE TRADE)

MR. PAUL JONATHAN SMITH ; MRS. PAMELA ANN LAWRENSON
FIRST SECRETARY

MR. STEPHEN GEOFFREY STEEL; MRS. ZOE DENISE STEEL
FIRST SECRETARY (DEFENSE EQUIPMENT/COMMERCIAL)

MR. JOHN LEONARD STEERS; MRS. CLAIRE MARGARET STEERS
FIRST SECRETARY

MRS. CLARE SWIFT; MR. HANS SWIFT
FIRST SECRETARY

MR. MATTHEW JOHN TAYLOR
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

DR. CLARE THOMAS; MR. MARTIN BRIAN HOWE
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. SIMON TOWLER; MRS. LOUISE TOWLER
FIRST SECRETARY (TRADE)

DR. CHRISTIAN PHILIP TURNER; MRS. CLAIRE JULIE TURNER
FIRST SECRETARY (ENERGY & ENVIRONMENT)

MS. VICTORIA LEAH WHITFORD
FIRST SECRETARY

MR. MARCUS WINSLEY; MRS. CLAIRE UNDERWOOD
FIRST SECRETARY

MR. GRAEME MICHAEL WISE
FIRST SECRETARY & DEPUTY CONSUL GENERAL

MR. CLIVE DAVID WRIGHT; MRS. CHRISTINE BERNADETTE CALDWELL
FIRST SECRETARY (TRANSPORT)

MR. ROBERT COLIN BOWSKILL; MRS. JEAN BOWSKILL
SECOND SECRETARY (MANAGEMENT)

MRS. SARAH CLARKE; MR. RICHARD HENRY CLARKE
SECOND SECRETARY

MISS RACHEL PAULINE EDIS
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MRS. MARIE FORSYTH; MR. BRIAN GILBERT FORSYTH
SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. PHILIP MARCHINGTON
SECOND SECRETARY

MR. DAVID MCDONALD; MRS. KARI ELIZABETH MCDONALD*
SECOND SECRETARY (TECHNICAL MANAGEMENT)

MR. STUART MCLEAN; MRS. SHEILA MOIRA MCLEAN
SECOND SECRETARY (SCOTTISH AFFAIRS)

MISS ISABELLA MCRAE
SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MR. WILLIAM ALEXANDER MIDDLETON; MRS. ALEXANDRA LOUISE BEER
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. SIMON PAUL MUSTARD; MRS. MARY ANNE LOUISE MUSTARD
SECOND SECRETARY

MS. SUSANNAH CLARE PAYNE
SECOND SECRETARY

MRS. CAROL ANN PRIESTLEY; MR. LAWRENCE PRIESTLEY
SECOND SECRETARY (MANAGEMENT)

MR. JONATHAN DINSDALE JON SHARP ; MRS. TRACEY SHARP
SECOND SECRETARY

MR. WARREN DENZIL SPIVEY
SECOND SECRETARY

MR. TONY SCOTT WILLIAMS; MRS. ANNA SABINA JULA
SECOND SECRETARY

MR. IAN ALLAN; MRS. JANE ALLAN
THIRD SECRETARY

MR. SIMON ANTOINE; MRS. KAREN ANTOINE
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. CHRISTOPHER RODERICK HENRY FOX; MRS. LEIGH MCCALLUM FOX
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MISS PAULA JANE FRISTON
THIRD SECRETARY (MANAGEMENT)

MR. BARNEY MARK GRIFFITHS; MRS. BEVERLEY JAYNE GRIFFITHS
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MS. ELAINE MARSH
THIRD SECRETARY (PASSPORTS)

MR. CRAIG KEITH MARTIN; MRS. NATALIE JAYNE MARTIN
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. MATTHEW JOHN ORMOND
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. ADAM RADCLIFFE; MRS. JULIE ANNE RADCLIFFE
THIRD SECRETARY

MRS. ALISON TOLFREE; MR. MARK STANLEY TOLFREE
THIRD SECRETARY

MR. WILFRED CHARLTON; MRS. GILLIAN CHARLTON
ATTACHE (DEFENCE EQUIPMENT/COMMERCIAL)

MR. WILLIAM CRUICKSHANK; MRS. BRENDA CRUICKSHANK
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT/LEGAL)

MR. RICHARD ANDREW JONES; MRS. DENISE BRIDGET VAN MOL
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT, POLICY & TRADE)

MR. STEWART ALAN MOFFATT; MRS. ELIZABETH ANNE MOFFATT
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT-PROJECTS)

MR. STEPHEN ANTHONY JOHN PALMER; MRS. NICOLA JANE LEEMING
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT (POLICY & TRADE))

DR. PAUL ROBINSON; MRS. ANN ROBINSON
ATTACHE ( DEFENSE EQUIPMENT SEA )

MR. CHRISTOPHER WHITE HORNE; MRS. CATHERINE WHITE HORNE
ATTACHE (DEFENSE, SCIENCE & TECHNOLOGY)

MAJOR GENERAL PETER GILCHRIST; MRS. SARAH JANE GILCHRIST
DEFENSE ATTACHE

BRIGADIER EDWARD JOHN TORRENS SPENCE; MRS. FIONA MOIRA JEAN TORRENS SPENCE
MILITARY ATTACHE

COMMODORE COLIN JOSEPH GASS; MRS. CONSTANCE MARY GASS
NAVAL ATTACHE

AIR COMMODORE PHILIP CHARLES GOODMAN; MRS. ROWENA MARGARET GOODMAN
AIR ATTACHE

COLONEL PAUL JOHN MOSELEY; MRS. JANE PATRICIA MOSELEY
ASST. DEFENSE ATT A CHE

COLONEL SIMON TIMOTHY CHICKEN; MRS. CHARLOTTE KATE CHICKEN
ASST. DEFENSE & NAVAL ATTACHE

COLONEL PHILIP BAXTER; MRS. HELENA B. BAXTER
ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN HENRY HARDYMAN PARKER; MRS. KATHERINE ELIZABETH PARKER
ASST. NAVAL ATTACHE

GROUP CAPTAIN STEPHEN JAMES DAVIES HOWARD; MRS. HAZEL BERYL DAVIES HOWARD
ASST. AIR ATTACHE

BRITISH NAVAL STAFF OFFICE
2221 JEFFERSON DAVIS HIGHWAY, SUITE 708 ARLINGTON , VA 22202

CIVIL AVIATION AND MISSION TO THE FAA OFFICE
1730 RHODE ISLAND AVENUE, NW, SUITE 419 20036
(OFFICE 202-463-7529)

NORTHERN IRELAND BUREAU
601 13TH STREET, NW, SUITE 570 SOUTH 20005
(OFFICE 202-367-0464) (FAX 202-367-0468)

URUGUAY

EMBASSY OF URUGUAY
Chancery: 1913 I STREET, NW 20006
(EMBASSY 202-331 -1313) (FAX 202-331 -8142)

HIS EXCELLENCY CARLOS ALBERTO GIANELLI; MRS. MARIA MONICA NARI LLOVERAS
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CARLOS C. STENERI; MRS. MARIA M. BERRO STENERI
MINISTER (FINANCIAL)

MS. MARIELLA CROSTA RODRIGUEZ; MR. DANIEL HERRERA LUSSICH
MINISTER-COUNSELOR & CONSUL

MR. RICARDO NARIO FAGUNDEZ; MRS. LAURA DUPUY LASSERRE
MINISTER-COUNSELOR

MR. MARIO LIORI SANCHEZ; MRS. MARIA DEL ROSARIO GONZALEZ MORENO
COUNSELOR

MR. NESTOR ALEJANDRO ROSA NAVARRO; MRS. ANALIA SALDANA SMITH
COUNSELOR

MR. FERNANDO NESTOR SANDIN TUSSO; MRS. GABRIELA PAOLA ISNARDI GOMEZ
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

GENERAL WALTER DIAZ TITO; MRS. SYLVIA BEATRIZ TAMBORINI ESPONDA
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN DANIEL LOUREIRO FRUMENTO
NAVAL ATTACHE

COLONEL FRANCISCO SOLANO ALONSO BORGES; MRS. INES CRISTINA FLORES BARRUETO
AIR ATTACHE

COLONEL TRANQUILINO E. MACHADO BADARACCO; MRS. EVELYN BORGGIO ROSE
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

FINANCIAL AFFAIRS OFFICE
1025 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 902 20036
(OFFICE 202-223-9833) (FAX 202-223-2119)

MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
1913 I STREET, NW, FLOOR 3RD 20006
(OFFICE 202-466-3167)

TRADE BUREAU
1030 15TH STREET, NW, SUITE 760 20005
(OFFICE 202-789-8225)

UZBEKISTAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
Chancery: 1746 MASSACHUSETTS AVENUE , NW 20036
(EMBASSY 202-293-6803) (FAX 202-293-6804)

HIS EXCELLENCY ABDULAZIZ KAMILOV; MRS. GULNORA RASHIDOVA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. BAKHTIER IBRAGIMOV; MRS. MANZURA IBRAGIMOVA
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION )

MR. SHERZODABDULLAEV; MRS. MUBORAKKHON ABDULLAEVA
COUNSELOR

MR. ELDORARIPOV; MRS. SHAKHNOZA SHAAKHRAROVNA ARIPOVA
FIRST SECRETARY

MR. ISMATULLA FAIZULLAEV; MRS. MOTABAR FAYZULLAEVA
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. DJAKHONGIR IRGASHEV; MRS. AZIZA IRGASHEVA
THIRD SECRETARY (CONSULAR)

MR. BEKHRUZABDUVALIEV; MRS. GOVKHARABDUVALIEVA
ATTACHE (ASSISTANT TO AMBASSADOR)

MR. FURKATSIDIKOV; MRS. GULCHEKHRA SIDIKOVA
ATTACHE

* U.S. Citizen

[This is a mobile copy of Uganda -- Uzbekistan]