Other Releases

| Protocol Home Page | PDF Version | Publications |

Afghanistan -- Azerbaijan


Quick links to countries:

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X -Y - Z

If a scroll bar appears below the following table, swipe the table to move left/right of the dashed line.

AFGHANISTAN

EMBASSY OF AFGHANISTAN
Chancery: 2341 WYOMING AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-483-6410) (FAX 202-483-6488)

HIS EXCELLENCY SAID TAYEB JAWAD; MRS. SHAMIM JAWAD*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FAZEL R. FAZEL
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ABDUL JAMIL AHMADZAI; MRS. FAHIMA AHMADZAI
SECOND SECRETARY

MR. SAYED HAMED MOHAMOOD ELMI
ATTACHE (CULTURAL)

ALBANIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ALBANIA
Chancery: 2100 S STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-223-4942) (FAX 202-628-7342)

MR. MIROSH SAKO; MRS. GJINOVEFA SAKO
MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MRS. MIRA CHIARA SCHNEIDER; MR. STEPHEN KARL SCHNEIDER*
FIRST SECRETARY

MR. ELTON TALKA
THIRD SECRETARY

COLONEL VIKTOR ISAKU; MRS. MIRELA ISAKU
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ALGERIA

EMBASSY OF THE PEOPLE'S DEMOCRATIC REPUBLIC OF ALGERIA
Chancery: 2118 KALORAMA ROAD, NW 20008
(EMBASSY 202-265-2800) (FAX 202-667-2174)

HIS EXCELLENCY AMINE KHERBI; MRS. ILSE KHERBI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DJAMEL MOKTEFI; MRS. SABAH MOKTEFI
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. AHMED DJELLAL; MRS. SALIMA DJELLAL
MINISTER (CONSULAR)

MR. AMEUR BETKA; MRS. HOURIA BETKA
COUNSELOR (PRESS & INFORMATION)

MR. ABDELAZIZ DERDOURI; MRS.ZOHRA DERDOURI
COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. NADJIA HAMDAD; MR. ABDELKADER HAMDAD
COUNSELOR (CONGRESSIONAL LIAISON)

MRS. HOURIA KHIARI; MR. KAMEL KHIARI
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MOHAMED MIDOU; MRS. FATMA ZOHRA MIDOU
SECOND SECRETARY

MR. RAFIKHIAHEMZIZOU
THIRD SECRETARY

MR. MOURAD AMROUCHE; MRS. HOURIA AMROUCHE
ATTACHE

MR. MOHAMED SALAH EDDINE BELAID; MRS. RAFIKA BALAID
ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. SAIDBOUHDI; MRS. BAYA BOUHDI
ATTACHE (FINANCIAL)

MS.ZAKIAIGHIL
ATTACHE

MR. ABDELKADER KOICHE; MRS. ALLALA KOICHE
ATTACHE

COLONEL AHCENE LAIMECHE MRS. NADIA LAIMECHE
DEFENSE, MILITARY & NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL OMAR HARICHE; MRS. NACIRA HARICHE
AIR ATTACHE

CONSULAR OFFICE
2137 WYOMING AVENUE, NW 20008

ECONOMIC AND ADMINISTRATIVE OFFICE 2133
WYOMING AVENUE, NW 20008

MILITARY OFFICE
2135 WYOMING AVENUE, NW 20008

ANDORRA

EMBASSY OF ANDORRA
Chancery: 2 UNITED NATIONS PLAZA, FLOOR 27TH
NEW YORK, NY 10017
(EMBASSY 212-750-8064) (FAX 212-750-6630)

MS. JELENA V. PIA-COMELLA
MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

ANGOLA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ANGOLA
Chancery: 2100-2108 16TH STREET, NW 20009
(EMBASSY 202-785-1156) (FAX 202-785-1258)

HER EXCELLENCY JOSEFINA PITRA DIAKITE; MR. MAMADOU DIAKITE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ADAO PINTO
MINISTER-COUNSELOR

MRS. MARIA LUISA PERDIGAO ABRANTES
COUNSELOR

MR. AGOSTINHO A. CARVALHO FERNANDES; MRS. LEOPOLDINA M. SALVADOR FERNANDES
COUNSELOR (COMMERCIAL & ECONOMIC)

MRS. TERESA MANUEL BENTO; MR. JOAO FELIZARDO DA SILVA
FIRST SECRETARY

MR. MARTINHO BACHI CODO; MRS. CATARINA MARGARETE PINTO
FIRST SECRETARY

MR. EVARISTO ANTONIO JOSE
SECOND SECRETARY (INFORMATION)

MR. LUCOMBO JOAQUIM LUVEIA
SECOND SECRETARY

MRS. DELFINA ABEL CORDEIRO NASCIMENTO; MR. JR., MANUEL GOVERFFO NASCIMENTO
SECOND SECRETARY

MR. JOAO FELIZARDO DA SILVA; MRS. TERESA MANUEL BENTO
SECOND SECRETARY

MR. LUIS MATEUS LUIS DOS SANTOS; MRS. DOMINGOS ISABEL GASPAR DOS SANTOS
THIRD SECRETARY (CONSULAR)

MRS. STELA SANTIAGO; MR. EDIELINO DA GAMA DIAS DE ELVAS
THIRD SECRETARY

MRS. JOANA NAIR S. DA C. ROSARIO ADAO
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. FERNANDO FONSECA ANDRADE CADETE; MRS. LUDOVINA DA CONCEICAO CADETE
ATTACHE (FINANCIAL)

MS. SILVIA PRAZERES SIMOES DA CRUZ
ATTACHE

MS. ISABEL MARIA SIMOES FARIA
ATTACHE (FINANCIAL)

MR. FERNANDO DAS CHAGAS M. RANGEL; MRS. PAULA MARIA LAURES B. M. RANGEL
ATTACHE

LIEUTENANT GENERAL JACINTO PEDRO CAVUNGA; MRS. MARIA H. PINTO DE A. CAVUNGA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR ADAO EDUARDO SILVA; MRS. ADELIA FLORA PAULO SILVA
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

TRADE OFFICE
1925 K STREET, NW, SUITE 225 20006
(OFFICE 202-317-7604) (FAX 202-331-7605)


ANTIGUA AND BARBUDA

EMBASSY OF ANTIGUA AND BARBUDA
Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016
(EMBASSY 202-362-5122) (FAX 202-362-5225)

HER EXCELLENCY DEBORAH MAE LOVELL
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY & CONSUL GENERAL

MS. GRACELYN G. HENRY
FIRST SECRETARY & CONSUL

MISS ANN MARIE PATRICE LAYNE; MR. RICHARD EUGENE CAMPBELL
FIRST SECRETARY

ARGENTINA

EMBASSY OF THE ARGENTINE REPUBLIC
Chancery: 1600 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-238-6400) (FAX 202-332-3171)

HIS EXCELLENCY JOSE OCTAVIO BORDON; MRS. MONICA GONZALEZ DE BORDON
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DANIEL CHUBURU; MRS. ARACELI MEJICA DE CHUBURU
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ALEJANDRO LUIS CASIRO; MRS. HYO SHIN KIM DE CASIRO
MINISTER

MR. RODOLFO ALBERTO CERVINO; MRS. ANA MARIA CERVINO CURIA
MINISTER (LEGAL & CONSULAR)

MR. MARCELO CIMA
MINISTER (CULTURAL & PRESS)

MRS. PATRICIA ESPADA; MR. NELSON F. ESPADA
MINISTER

MR. FEDERICO CARLOS MOLINA; MRS. HILDA BEATRIZ BIASONE
MINISTER (FINANCIAL)

MR. JOSE DOMINGO MOLINA ; MRS. MARY ALICE TROAST*
MINISTER (AGRICULTURAL)

MR. ROBERTO ALEJANDRO SALAFIA
MINISTER

MR. ROBERTO CARLOS HERMIDA; MRS. LILIANA PINTACOLA DE HERMIDA
COUNSELOR

MR. CARLOS FEDERICO MASCIAS; MRS. MARIA VICTORIA HESS
COUNSELOR

MR. JOSE LUIS SUTERA
COUNSELOR

MR. JOSE LUIS VILA; MRS. MONICA NIELSEN
COUNSELOR

MR. MARIANO ENRICO
FIRST SECRETARY

MR. MARCELO ADRIAN MASSONI; MRS. MARIA CATALINA OLIVERO
FIRST SECRETARY

MR. JULIO CESAR MERCADO; MRS. MARIANA ELIZABETH CRESPO
FIRST SECRETARY

MR. LUCIANO TANTO CLEMENT; MRS. MARIA CAROLINA FANER
SECOND SECRETARY

MRS. MARTA M. DUTREY DE SALAS ORONO
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. LUIS ANGEL BARBERO; MRS. ROSA ALVAREZ DE BARBERO
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MISS ALICIA MARIA GARCIA; MR. ALEJANDRO KANTEMIROFF
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. PAULA ELENA VALENZA; MR. ALEJANDRO C. MUNILLA DEL CAMPO
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL VICTOR OMAR GIACOVELLI; MRS. CAROLINA HOFFMANN
ASST. ATTACHE

MS. NOEMIC. E. LAGRECA
ASST. ATTACHE (FINANCIAL)

MAJOR GENERAL RAFAEL IGNACIO MARQUEZ; MRS. LILIANA BEATRIZ ROSSI
DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL RICARDO JOSE ETCHEGARAY; MRS. ALBA BEATRIZ NEME
MILITARY ATTACHE

REAR ADMIRAL EDUARDO LUIS AVILES; MRS. MARIA DE LA PAZ DOMINGUEZ
NAVAL ATTACHE

COMMODORE GUILLERMO CARLOS REY MENDEZ; MRS. MARIA LAURA ALVAREZ DE REY MENDEZ
NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ARTURO GUSTAVO MOYANO; MRS. MONICA PATRICIA SUAREZ
ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL DANIEL ATILIO ONETO; MRS. MABEL CRISTINA LEIVA
ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN DANIEL ALBERTO MARINSALTA; MRS. MONICA ROSA DIBIASE
ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL EDUARDO RUBEN BERARDI; MRS. ALEJANDRA L. BUSTOS DE BERARDI
ASST. AIR ATTACHE

COLONEL MIGUEL ANGEL CONDIGIANI; MRS. VIRGINIA ISABEL DELGADO MARTIN
ASST. AIR ATTACHE

COLONEL JAIME ENRIQUE UGARTE ; MRS. MARCELA MARIA MONTANI DE UGARTE
ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE
2405 I STREET, NW, FLOOR 4TH-7TH 20037
(OFFICE 202-452-8500)

CONSULAR, CULTURAL, ACCOUNTING OFFICES
1811 Q STREET, NW 20009
(OFFICE 202-238-6460)

FINANCIAL ATTACHE OFFICE
1800 K STREET, NW, SUITE 924 20036
(OFFICE 202-466-3031)

MILITARY ATTACHE OFFICE
1810 CONNECTICUT AVENUE, NW 20009
(OFFICE 202-667-4900)

NAVAL ATTACHE OFFICE
630 INDIANA AVENUE, NW 20004
(OFFICE 202-626-2100)

ARMENIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
Chancery: 2225 R STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-319-1976) (FAX 202-319-2982)

HIS EXCELLENCY TATOUL MARKARIAN; MRS. ANAHITAGHUMIAN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ARMAN ISRAELIAN; MRS. LIANNA MKRTCHYAN
COUNSELOR

MR. GEORGE KOCHARIAN; MRS. ANAHIT SARGSYAN
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ARMEN YEGANIAN; MRS. MARIA YEGANIAN
COUNSELOR (CONSULAR)

COLONEL ARMEN SARGSYAN; MRS. SUSANNA SARGSYAN
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

AUSTRALIA

EMBASSY OF AUSTRALIA
Chancery: 1601 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036
(EMBASSY 202-797-3000) (FAX 202-797-3168)

HIS EXCELLENCY DENNIS JAMES RICHARDSON; MRS. BETTY ALICE RICHARDSON
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GARY FRANCIS QUINLAN
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. NIGEL GEOFFREY BAILEY
MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. PAUL GEOFFREY CHARLES BURNARD; MRS. SUSANNA JANE BURNARD
MINISTER-COUNSELOR

MS. ANASTASIA CARAYANIDES; MR. TUNJI KEHINDEBELLO
MINISTER-COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. JOHN MATTHEW FEAKES; MRS. ALISON JOYCE EVERALL
MINISTER-COUNSELOR

MS. FRANCES MARY FREEMAN
MINISTER-COUNSELOR (AGRICULTURE)

MR. GEOFFREY ROY GRAY
MINISTER-COUNSELOR (MARKETING)

MR. JOHN JAMES MCANULTY; MRS. MICHELLE IVY LYNETTE MCANULTY
MINISTER-COUNSELOR (MANAGEMENT) & CONSUL GENERAL

MR. ANDREW JAMES SHEARER; MRS. CAROLINE LUCY VAN HEUZEN
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. TERESA CONOLAN; MR. BRYCE CONOLAN
COUNSELOR (CUSTOMS)

DR. ANDREW ALLAN CUPIT; MRS. JENNIFER LEE CUPIT
COUNSELOR (AGRICULTURE, FISHERIES & FORESTRY)

MR. DEREK DOUGLAS DALTON; MRS. SHARON LISA CLINCH
COUNSELOR

DR. THERESE MARGARET DONLEVY
COUNSELOR (NUCLEAR)

MR. GRAHAM WARREN EVEILLE; MRS. VICTORIA LOUISE EVEILLE
COUNSELOR (DEFENSE MATERIAL)

MR. MATTHEW STUART FRANCIS; MRS. JENNIFER JOY FRANCIS
COUNSELOR (PUBLIC AFFAIRS)

MR. JOHN WILLIAM GEERING; MRS. PIN PIN GEERING
COUNSELOR (DEFENSE LIAISON)

MR. VINCENT GIUCA; MRS. TERESA PEPPINA GIUCA
COUNSELOR (IMMIGRATION)

MRS. JANE MARIE HARDY; MR. VYTAS BRONIUS KAPOCIUNAS
COUNSELOR

MS. TONI LOUISE HARMER
COUNSELOR (COMMERCIAL)

DR. JOSEPH RAYMOND HLUBUCEK; MRS. JUDITH PATRICIA HLUBUCEK
COUNSELOR (EDUCATION, SCIENCE & TRAINING)

MR. ANTHONY JOSEPH HOGAN; MRS. LEAH THERESE RATCLIFF
COUNSELOR

MR. TIMOTHY FRANCIS KANE
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. PAUL JOHN KAY; MRS. DEBRA VALERIE KAY
COUNSELOR (INDUSTRY, TOURISM, & RESOURCES)

DR. JEREMY GEORGE MANTON; MRS. KAREN MANTON
COUNSELOR (DEFENSE SCIENCE)

MR. ADAM JUSTIN MCCARTHY; MRS. NICOLA JANE REID
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. DAVID JOHN MCLEAN; MRS. CHERYL WENDY CUTHBERTSON
COUNSELOR (POLICE LIAISON)

MR. PETER CLIVE ALEXANDER NELSON; MRS. AGNIESZKA DANUTA NELSON
COUNSELOR

MR. MICHAEL THOMAS SHOEBRIDGE; MRS. MARGARET L. DEERAIN SHOEBRIDGE
COUNSELOR

MR. PATRICK MICHAEL SUCKLING; MRS. NATALIE MARIA DAALDER
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. DANIEL SULLIVAN
COUNSELOR

COMMANDER GORDON ALEXANDER ANDREW; MRS. AIRLIE DIANNA ANDREW
FIRST SECRETARY

MR. ALAN DAVID BRAY; MRS. SALLY MAY CHURCHIN BRAY
FIRST SECRETARY

MS. CLAIR HAZEL COCHRANE
FIRST SECRETARY

MR. PAUL JOHN DAVIES; MS. CATHERINE MARY COOK
FIRST SECRETARY

MR. MATHEW GAYFORD; MRS. LISA JANE WHITE
FIRST SECRETARY

MR. DEAN LAWRENCE HOGARTH; MRS. SAMANTHA LEE HOGARTH
FIRST SECRETARY (CUSTOMS)

MR. MICHAEL GEORGE KEMPEES; MRS. SOPHIA KEMPEES
FIRST SECRETARY

MR. WARREN JOHN KING; MRS. RIE MATSUI
FIRST SECRETARY

MR. ANGUS BARTON KIRKWOOD
FIRST SECRETARY

MS. ERICA ANN MERRIN
FIRST SECRETARY (POLICE LIAISON)

MR. ANGUS MURRAY PRYOR; MRS. CATRINA MARGO PRYOR
FIRST SECRETARY (IMMIGRATION)

MR. ERIC PAUL RIORDAN; MRS. HELEN MARGARET RIORDAN
FIRST SECRETARY (TECHNICAL)

MR. CHRISTOPHER MICHAEL SHEEHAN; MRS. CLARE MARIE SHEEHAN
FIRST SECRETARY (POLICE LIAISON)

MRS. JANE EDWINA THOMAS; MR. GLEN PHILLIP THOMAS
FIRST SECRETARY

MR. GARY W.ADAMS; MS. KERRY A. HOLGATE
SECOND SECRETARY (TECHNICAL)

MRS. ELIZABETH CHRISTIE ESSERY; MR. COLIN LAWRENCE ESSERY
SECOND SECRETARY

MS. PETA JANE HUDSON
SECOND SECRETARY (MANAGEMENT) & CONSUL

MR. ADAM GREGORY HUNTER
SECOND SECRETARY

MS. DEANNE ELIZABETH HYDE
SECOND SECRETARY

MRS. BRENDA GAI MAJEWSKI; MR. RICHARD WLADISLAW MAJEWSKI
SECOND SECRETARY (DEFENSE LIAISON)

MRS. DENISE MARGARET SPARKMAN; MR. STEPHEN FOSTER SKELLY
SECOND SECRETARY

MR. GREGORY ANATOLE WILCOCK; MS. WILHELMINA VAN BEERS
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MS. DIANE MICHELLE ALTUS
THIRD SECRETARY

MS. VICTORIA JANE EDMONDS
THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE) & VICE CONSUL

DR. RODERICK IAN BARNES; MRS. CONSTANCE DEBORAH BARNES
ATTACHE (DEFENSE SCIENCE)

MR. JAMES WILLIAM GLEDHILL; MRS. MICHELLE ANN LEGGO
ATTACHE (DEFENSE MATERIAL)

MRS. DEBORAH CYNTHIA KEARNS; MR. CHRISTOPHER JOHN KEARNS
ATTACHE

REAR ADMIRAL RAYDON WILLIAM GATES; MRS. ALISON MAY GATES
DEFENSE ATTACHE

BRIGADIER GARY ALEXANDER BORNHOLT; MRS. MARIA LESLE BORNHOLT*
MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

AIR COMMODORE GRAHAM MITCHELL BENTLEY; MRS. ANNE BENTLEY
AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PETER PHILIP DOCWRA; MS. JULIE KATHERINE BAIRD
ASST. DEFENSE ATTACHE

CAPTAIN WILLIAM FRANCIS GARNER; MRS. THERESIA MARIA GARNER
ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JEFFREY MARTIN QUIRK; MRS. SHARYN JULIE QUIRK
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER CRAIG ARTHUR PRITCHARD; MRS. MICHELLE ANNE PRITCHARD
ASST. NAVAL ATTACHE

WING COMMANDER GLENDAN BERESFORD GRAHAM KRAUSE; MRS. HEATHER FRANCES KRAUSE
ASST. NAVAL & AIR ATTACHE

COMMANDER GERALD DAVID CHRISTIAN; MRS. SUZANNE CHRISTIAN
NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

AUSTRIA

EMBASSY OF AUSTRIA
Chancery: 3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008-3035
(EMBASSY 202-895-6700) (FAX 202-895-6750)

HER EXCELLENCY DR. EVA NOWOTNY; PROFESSOR THOMAS NOWOTNY
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HARALDGUENTHER; MRS. ILONA ELISABETH GUENTHER
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MARCUS BERGMANN; MRS. CLAUDIA BERGMANN
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. MARTIN KRAEMER; MRS. MARIA KRAEMER FISCHER
COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. JOHANNES CHRISTOPH MERAN; MRS. MARIE C. HENCKEL DE DONNERSMARCK
FIRST SECRETARY (PRESS & INFORMATION)

MR. JOHANN SATTLER; MRS. HIMANGI ZANPURE SATTLER
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. ROLAND RUDORFER; MRS. JINGXU
SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. MICHAEL FRIEDL
ATTACHE (COMMERCIAL)

MS. MARGARETA PLODER
ATTACHE (CULTURAL)

MR. PHILIPPSTEGER; MS. KRISTEN EILEEN JOHNSON*
ATTACHE (SCIENCE)

MR. JOSEF ALTHUBER
ASST. ATTACHE

MS. ENRICA JAMES
ASST. ATTACHE

WARRANT OFFICER ARNO RAKOWITSCH; MRS. CHRISTINE RAKOWITSCH
ASST. ATTACHE (DEFENSE & ADMINISTRATIVE)

BRIGADIER GENERAL GUNTMAR HECK; DR. URSULA HECK
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GERALD HANNES HATZENBICHLER; MRS. MARIANNE FRIS HATZENBICHLER
ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COLONEL WOLFGANG WENDLEHNER; MRS. RENATE WENDLEHNER
ASST. DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

AUSTRIAN PRESS AND INFORMATION OFFICE
3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(OFFICE 202-895-6775)

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE
818 18TH STREET, NW, SUITE 500 20006--3523
(OFFICE 202-537-5047) (FAX 202-537-5048)

CONSULAR SECTION
3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(OFFICE 202-895-6767)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(OFFICE 202-686-0095)

AZERBAIJAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
Chancery: 2741 34TH STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-337-3500) (FAX 202-337-5911)

HIS EXCELLENCY HAFIZ MIR JALAL PASHAYEV; MRS. RENA PASHAYEVA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TAHIR PIRALI OGLU KARIMOV; MRS. SVETLANA NADIR QIZI KARIMOVA
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. FIKRAT MAMMADALI OGLU PASHAYEV; MRS. ELMIRA RAFIQ QIZI PASHAYEVA
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. SULTAN HABIL OGLU MALIKOV; MRS. MALAHAT SALEH GIZI MALIKOVA
FIRST SECRETARY

MS. YEGANA FARAMAZ GIZI BALAYEVA
SECOND SECRETARY

MR. HUSEYN ISMAYIL OGLU HUSEYNOV; MRS. ZEYNAB SADIKH GIZI HUSEYNOVA
SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. RAMIL TOFIG OGLU HUSEYNLI ; MRS. AYNUR FIRUDIN HUSEYNLI
ATTACHE

MR. RAMZI KAZIM OGLU TEYMUROV; MRS. KONUL SALMAN GIZI TEYMUROVA
ATTACHE

MS. AYSEL SHAKIR GIZI YAGUBOVA
ATTACHE

COLONEL DASHDAMIR MAMMADAGA OGLU MAMMADOV; MRS. YEGANA QUDRAT QIZI MAMMADOVA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

* U.S. Citizen

[This is a mobile copy of Afghanistan -- Azerbaijan]