Photo of
Term of Appointment: 11/24/2010 to present

This biography is out of date. At present, no other official Department of State biographical information is available.

Ambassador Wanda L. Nesbitt is a career member of the U.S. Foreign Service and holds the rank of Minister Counselor. President Obama announced his intent to nominate her to be Ambassador to the Republic of Namibia on July 20, 2010 and the U.S. Senate confirmed her on September 24, 2010. Ambassador Nesbitt presented her credentials to Namibian President Pohamba on November 24, 2010.

From October 1, 2007 to August 2010, Ms. Nesbitt was the U.S. Ambassador to Côte d’Ivoire, where she was deeply involved in efforts to promote a resolution to an ongoing political crisis.

From September 2005 to August 2007, Ms. Nesbitt served as the Principal Deputy Assistant Secretary for the Bureau of Consular Affairs. She is a consular cone officer with a vast array of experience with policy and management issues.

Prior to that assignment, Ms. Nesbitt was Director of the Senior Level Division in the Bureau of Human Resources’ Career Development and Assignments (HR/CDA) Division, which handles assignments issues for the Department's most senior career officers and acts as the Executive Secretariat for the Chief of Mission and Deputy Chief of Mission/Principal officer selection committees.

From January 2002 to August 2004, Ms. Nesbitt was the U.S. Ambassador to the Republic of Madagascar. Issues to which she devoted particular attention included: environmental preservation and protection, increased private sector involvement in poverty reduction strategies, and long-term commitment to good governance and democratic practices.

Ms. Nesbitt has twice been Deputy Chief of Mission, first at our Embassy in Kigali, Rwanda (1997-1999) and then at the Embassy in Dar es Salaam, Tanzania. She was Chargé d'Affaires in Tanzania from January – November 2001.

Ms. Nesbitt joined the Foreign Service in 1981. Her consular assignments include: regional consular officer in Kinshasa, Zaire (1990-1992); a vice-consul in Paris, France (1983-1985) and also in Port-au-Prince, Haiti (1982-1983). In Washington, Ms. Nesbitt was the officer in charge of immigration and refugee issues for the Bureau of Legislative Affairs (1995-1997); chief of the Europe and Africa Division of Citizens Emergency Center (1992-1993); and Deputy Director of the Department's Executive Secretariat Staff (1994-1995).

Ms. Nesbitt is the recipient of numerous awards, including two Presidential awards for outstanding performance. She earned a master’s degree in national security strategy from the National War College in 1997. She is a graduate of the University of Pennsylvania and holds B.A.s in international relations and French.

[This is a mobile copy of --Nesbitt, Wanda]